Урок №1




Скачать 204.67 Kb.
НазваниеУрок №1
Дата публикации08.05.2013
Размер204.67 Kb.
ТипУрок
uchebilka.ru > Астрономия > Урок


Головне управління освіти і науки

Київської обласної державної адміністрації

Володарська загальноосвітня санаторна школа-інтернат

Дорога до духовності

Володарка

2007 р

Схвалено науково-методичною радою Володарської загальноосвітньої школи-інтернату (протокол № 4 від 27.12.2006 року)

Лагошна А. С. Дорога до духовності: Навчально-методичний посібник. – Володарка, 2007. – 20 с

Рецензент:
Некраш Т.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Володарської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату.

У навчально-методичному збірнику представлено систему уроків з викорис­танням інтерактивних та інформаційно-комунікаційних технологій навчання, присвячених вивченню творчості А. де Сент–Екзюпері.

Матеріали збірника допоможуть учителям сформувати у своїх вихованців світоглядні засади. Уроки побудовані як роздуми про вищі цінності людського життя.

Посібник адресований учителям зарубіжної літератури, студентам вищих педагогічних навчальних закладів.

Зміст


Передмова
Завжди перед учителем-словесником стояло і стоїть завдання, як зробити урок не просто цікавим, а захоплюючим, як перетворити його на годину естетичної насолоди. Це завдання спонукає до пошуку ефективних методів і прийомів, які б прищеплювали молоді високі духовні смаки.

Використання на уроках зарубіжної літератури мультимедійних та інтерактивних технологій - ефективний засіб навчання. Мультимедійні технології – не віяння моди, а потреба, тому що забезпечують учнів і вчителів новими можливостями роботи з довідковою інформацією, Їх можна застосовувати на різних типах та етапах уроку.

Мультимедійні технології мають безперечні переваги:

  • ефективне використання у проведенні нестандартних уроків;

  • моделювання навчальних ситуацій (віртуальні подорожі, екскурсії);

  • використання значного обсягу аудіовізуального навчального матеріалу (фото, репродукції картин, портрети, ілюстрації і т. д.);

  • можливість опрацювання великого обсягу інформації з використанням Інтернету, матеріалів електронних бібліотек.;

  • проектна діяльність;

  • розвиток творчого потенціалу учнів.

Комп’ютерні інтерактивні технології потребують значної кількості часу для підготовки як учня, так і вчителя. Такі заняття налаштовують школярів на більш старанну підготовку, сприяють колективній діяльності вчителя та учнів у навчально-виховному процесі.
Урок № 1

Тема. Символи долі Антуана де Сент-Екзюпері
(Життєвий і творчий шлях письменника)


^ Найскладніший політ – це

політ над собою

А. де Сент-Екзюпері

Мета: зацікавити особистістю письменника, показати особливості його світогляду, неординарність постаті, підготувати до сприйняття філософської казки «Маленький принц»;
формувати навички самостійного пошуку матеріалу;

Тип уроку: прес-конференція.

Обладнання: портрет письменника, демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації слайдів, Фесенко В. І. Зарубіжна література: Підручник для 8 класу. – К.: Бліц, 2004. – 302 с.
Хід уроку


  1. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

  2. Вступне слово вчителя.


Антуан де Сент-Екзюпері – людина-загадка.

Залишилося багато нерозгаданих таємниць із його життя. І досі біографи з’ясовують питання: хто він – герой чи людина, що з відчаю грала в ризиковані ігри із своєю долею. Він бачив, що наш світ балансує на грані катастрофи. І його треба зберегти не тільки для тих, хто народжується, а й захистити від сваволі, дурості, жорстокості. І як добре, що знайшлася у світі людина, котра спромоглася у найстрашніші роки фашистської епідемії так чисто, так радісно розповісти про пустелю, про маленького принца, прекрасну троянду й невтомного ліхтарника. Отже справи наші не безнадійні.
Сьогодні на уроці ми спробуємо здійснити політ разом із французьким письменником Антуаном де Сент-Екзюпері, подивитися з відстані часу на його життя і творчість, осягнути з висоти його думки, долю нашого століття , рух Землі, власне життя і порухи своєї душі. Це нам потрібно для того, щоб дати відповідь на запитання: чи може людина відірватися від буденного існування й поглянути на своє життя з позицій вічності, з позиції Всесвіту, чи дано їй розкрити таємниці буття взагалі?

Демонстрація фотографій письменника різних періодів життя (слайди №1, №2)


  1. Словникова робота

Символи – знак, що несе якесь поняття.

Алегорія – інакомовлення.

  1. Прес-конференція


Кореспондент. Де, коли, в якій сім’ї ви народилися?

А. Де Сент-Екзюпері. Я народився 29 червня 1900 року в Ліоні в сім’ї графа. Наш аристократичний рід згадується в історичних хроніках XII ст. Правда, в той час, коли я народився, сім’я збідніла. І батько працював страховим інспектором у Ліоні.

Кореспондент. Чи є у вас брати і сестри?

А. де Сент-Екзюпері. Нас в сім’ї п’ятеро.

Кореспондент. Ваш батько рано помер. Чи дуже ви бідували?

А. де Сент-Екзюпері. Мої юні літа були осяяні південним сонцем (ми жили в замку Ла Моль на березі Середземного моря), добротою старої няні Паули, а також любов’ю матері, що навчила нас цінувати живопис, музику і взагалі – все прекрасне. Я все своє життя сумував за країною дитинства.

Слайд № 1

І зараз вважаю, що в кожній людині живе дитина – щира, відверта, добра. Але дорослі забувають, що вони були маленькими й надають перевагу іншим речам – грошам, кар’єрі.

Слайд № 2

Кореспондент. Чому ви вирішили стати письменником?

А де Сент-Екзюпері. Я був народжений, щоб стати садівником. Садівник – це той, хто вирощує не просто квіти, а красу і гармонію. При цьому я дуже шкодував, що немає садівників, які плекали б людські душі. Можливо, саме тому я вирішив стати письменником. Символом творчості я вибрав троянду.

Кореспондент. Ви називаєте себе гравцем у найцікавішу гру – долю. Мабуть, Вас не лякали небезпеки?

А. де Сент-Екзюпері. Це була спроба зробити своє буденне існування більш цікавим. Кілька разів я ледве не загинув. В 1923 році сталася аварія під час свята, в 1927 мене ледве не вбили кочівники в Коп-Джубі, в 1935 році опинився в Лівійській пустелі без їжі і води, в 1938 році смерть обійшла мене, коли я розбився в Гватемалі. Мені було байдуже, що мене вб’ють на війні. Але що залишається від того, що я любив? Важлива тільки одна проблема: що я скажу людям, що я залишу після себе?

Слайд № 3

Кореспондент. Яке місце в вашому житті займали друзі? Чи багато у вас їх було?

А. де Сент-Екзюпері. У мене багато друзів. Я хотів купити великий глобус і позначити місця прапорцями, де я зустрічав друзів. Цей глобус – символ відданості дружбі, яка може з’єднати розірваний ланцюжок духовних стосунків між людьми.

Мої друзі – це Жан Прево – французький письменник, учасник опору, Жан Мермоз і Анрі Гійоме – друзі – пілоти, Жан Пелісьє – лікар -хірург, з яким я дружив понад 20 років і багато інших. З Леоном Вертом – єврейським критиком і письменником – я був знайомий теж багато років. Він зазнав переслідувань під час війни. Я йому присвятив «Маленького принца». Це мій виклик фашизму, нацизму й антисемітизму.

Мої друзі завжди намагалися посміхатися один одному, адже усмішка – це символ людської прихильності.

Слайд № 4

Кореспондент. Яка мета написання вашої казки для дорослих «Маленький принц»?

А. де Сент-Екзюпері. Я написав її в 1942 році в Нью – Йорку. У цей час мене тимчасово відсторонили від бойових польотів. Блукаючи серед американських хмарочосів, я багато думав про своїх друзів, про себе, про весь світ, який, як мені здавалося, втрачав духовні орієнтири.

Людина дуже самотня у цьому світі – як у пустелі. Але ще більше мене хвилює пустеля в людських душах. «Маленький принц» – це казка про відчуженість людини у світі і про те, що завжди є шанс подолати цю відчуженість, треба тільки озирнутися.

  1. Підсумок уроку.
    1. Робота в мікрогрупах. Складання синкану «А. де Сент-Єкзюпері» (Синкан – стисла, асоціативна характеристика персонажа за схемою).
    2. Зачитування на вибір синканів.
    3 Твір мініатюра: «Що найбільше мене вразило в біографії письменника».


  2. Домашнє завдання

1. Робота над змістом казки.

2. Індивідуальні завдання по 10 – 16 розділах.

Підготувати повідомлення про планети короля, бізнесмена, ліхтарника, пияка, географа.

Урок № 2

Тема. «Ці дорослі – такі дивні люди»
(Зображення людства у філософській казці А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»)


Існує лише одна проблема,

одна – єдина у світі – повернути

людям духовну сутність,

духовні турботи.

А. де Сент-Екзюпері

Мета: розкрити авторське ставлення до сучасності, протиставити спотворене уявлення дорослої людини, що борсається в тенетах складного реального життя, дитячому сприйняттю світу; з’ясувати філософську проблематику, значення символів; виховувати осмислене ставлення до життя.
Тип уроку: урок роздум
Обладнання: демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації слайдів, музикальний центр, Фесенко В. І. Зарубіжна література: Підручник для 8 класу. – К.: Бліц, 2004. – 302 с.


Хід уроку

  1. Вступне слово вчителя.

В останні роки життя А. де Сент-Екзюпері замислювався над долею Всесвіту, долею людської цивілізації. Як живе людина? Що її хвилює? Куди прямує суспільство? Ці питання порушуються у філософській казці «Маленький принц», їх знаходимо і в листах письменника – вони сповнені суму й невимовної туги за людство:

«… Я турбуюся за своє покоління. Але сьогодні моя журба набагато глибше. Я турбуюся за своє покоління, яке повністю позбавлене людської субсидії. Отримавши замість духовної їжі бари, математику й автомобілі, моє покоління веде стадне існування, що характеризується суспільною безбарвністю. Будь-яка лірика звучить смішно, і люди чинять опір тому, хто прагне пробудити в них духовність. Існує лише одна проблема, одна-єдина – повернути людям духовну сутність, духовні турботи.»

З такою метою і був написаний «Маленький принц»

  1. Актуалізація опорних знань.

Пояснення присвяти «Маленького принца» Леонові Верту – другу автора.

    • За що вибачається письменник перед дітьми?

    • Як виправдовує себе?

    • Що саме говорить він про дорослих?

    • Чим відрізняється Леон Верт від решти дорослих?

    • Як ви зрозуміли посвяту Л. Верту?

  1. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

Бесіда.

    • Звідки взявся маленький принц?

    • Як і чому він покинув свою планету?

    • На яких планетах він побував, рухаючись до Землі?




  1. Роздуми учнів про світ дорослих, з’ясування філософських проблем твору.

    • Давайте розглянемо світ дорослих. Слайд №1 (малюнок із зображенням короля).

Розділ X. Король – влада. У короля немає підданих, але він все одно править. Символи: трон, горностаєва мантія.

Автор не заперечує необхідність державної влади взагалі, утверджуючи пріоритет розуму в будь-якому керівництві. Але він викриває владу, відірвану від потреб людини.

Афоризми, вислови. «Світ для королів дуже спрощений. Для них всі люди – піддані»

«Від кожного треба вимагати тільки те, що він зможе зробити». «Основою влади перед усім має бути розум». «Себе судити набагато важче, ніж інших».
Слайд №2 (зображення честолюбця.)

Розділ XI. Честолюбець. Цей образ уособлює пихатість.

Символи: поклони, оплески. Автор засуджує марнославство, створення кумирів, рабську покірність.

Афоризми, вислови. «Для пихатих усі інші – їхні шанувальники». «Шанувати – значить визначити, що я найвродливіший, найкраще одягнений, найбагатший і найрозумніший на планеті». «Пихаті люди не чують нічого, крім оплесків»
Слайд №3 (зображення пияка.)

Розділ XII. Пияк. Цей образ уособлює безсилля, втечу від себе, від проблем. Символи: пляшки. Автор засуджує пияків. Водночас він співчуває людині, що відчуває непевність у житті, прагне забуття. Та чи це вихід?
Слайд №4 (зображення бізнесмена.)

Розділ XIII. Бізнесмен. Цей образ уособлює прагнення багатства. Символи: цифри, замкнена шухляда.

Вислови, афоризми. «Бути багатим , щоб купувати нові зірки». «Я володію зірками тому, що до мене ніхто не додумався ними заволодіти». «І моїй квітці, і моїм вулканам корисно, що я ними володію, а зіркам від тебе ніякої користі».
Слайд №5 (зображення ліхтарника.)

Розділ XIV. Ліхтарник. Цей образ уособлює відповідальність за свою справу і, разом з тим, бездумне виконання наказів. Символ: ліхтар.

Вислови, афоризми. «Наказ є наказ». «Це справді корисно, бо красиво». «Він не смішний, тому що не думає про себе».
Слайд №6 (зображення географа.)

Розділ XV. Географ. Цей образ уособлює світоглядну і духовну обмеженість. Символ: Книга для записів. Вислови. «Географ надто поважна особа, щоб тинятися по світу». «Квіти ефемерні. Ми записуємо тільки те, що вічне ».


  1. Підсумки уроку. Бесіда.

    • У чому полягає узагальнене значення образів короля, честолюбця, пияка, бізнесмена, ліхтарника?

    • За допомогою якого композиційного прийому розкривається світ дорослих у творі?

    • Чому дорослі не мають власних імен?

    • Про кого Маленький принц сказав: «Він єдиний, хто міг би стати моїм другом?»

    • Отже автор і Маленький принц розділяють світ на дітей і дорослих не за віковими ознаками, а за системою цінностей, що важлива для них. Давайте пригадаємо, як на початку твору оцінюють красивий будинок дорослі і діти?

Для дорослих важливо багатство, влада, честолюбства. А дитяча душа прагне іншого – взаєморозуміння, чистоти у стосунках, радості кожного дня, краси.
Запис у зошити.

Основний конфлікт казки «Маленький принц»

  • зіткнення двох системи цінностей, справжніх і фальшивих, духовних і химерних.

Робота над опорною схемою «Дорослі і діти» у казці «Маленький принц».

Слайд № 7 (синкан «Дорослі – діти»).


  1. Висновки. Запис в зошит.

Автор в своєму творі порушує такі філософські проблеми:

    • справжні і фальшиві цінності;

    • боротьба духовних і бездуховних начал в людині;

    • значення дружби, краси в житті людини;ё

    • що таке суспільство, куди прямує людська цивілізація, Всесвіт?

  1. Домашнє завдання.

  1. З’ясувати значення алегоричних образів: змія, лис, троянда; зробити короткі записи в зошитах.

  2. Проаналізувати зміст фінальної частини твору.

  3. Намалювати власні малюнки до епізодів твору.

Урок № 3

Тема: Морально – філософські істини в казці А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

^ Найголовнішого очима не побачиш.

А. де Сент-Екзюпері.
Мета: визначити зміст символів і алегорій, з’ясувати морально – філософські істини, які утверджуються у творі; розвивати вміння аналізувати текст, навички абстрактного мислення; формувати свідоме ставлення до життя.
Тип уроку: подорож з літературними героями.
Обладнання: демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації слайдів, Фесенко В. І. Зарубіжна література: Підручник для 8 класу. – К.: Бліц, 2004. – 302 с..
Хід уроку


  1. Вступне слово вчителя.

У своїй казці автор пише про речі, що виявляються важливішими від буденних справ дорослих. Це те, що потрібно душі людини, її серцю, те, що робить людину щасливою. Однак не так просто зрозуміти, які ж морально – філософські істини утверджує Сент-Екзюпері , тому що, як зазначає письменник, «найголовнішого очима не побачиш». Але ми спробуємо розгадати його символи, алегорії й визначити, що ж потрібно серцю людини, як цілюща жива вода.


  1. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

Маленький принц і пілот пройшли довгий шлях. Це був шлях не тільки через пустелю, а й через свої сумніви і протиріччя.

Це духовний шлях. Щоб краще уявити його, давайте спробуємо намалювати шлях, що пройшли Маленький принц і пілот. Разом із Маленьким принцом і його другом зробимо кроки у Всесвіті.

  1. Робота над розкриттям теми уроку.

(Працюючи з текстом, розшифровуючи зміст образів, символів, алегорій, учні разом з учителем укладають на дошці карту подорожей маленького принца і пілота під назвою «Шлях до істини»)
Бесіда за запитаннями вчителя.

  • Як називається планета, з якої прилетів принц?

  • Хто ще був на його планеті?

  • Що символізують собою астероїд В – 612, вулкани, троянда?

  • Чому принц залишив свою планету?


1 – й крок – шість планет, які відвідав Маленький принц до того, як він прилетів на землю.

  • Які планети відвідав принц?

  • Кого він там зустрів?

  • Як зображено світ дорослих в казці?

Слайд №1 (карта подорожі Маленького принца).
2 – й крок – зустріч на землі із змією.

  • Яке враження справила змія на принца?

  • Чому змія говорить, що в неї більше сили ніж в пальці короля?

Слайд №2 (ілюстрація письменника).

Висновок. Образ змії – багатозначна алегорія. Змія символізує земну мудрість, непередбачуваність людської долі.
3 – й крок – зустріч Маленького принца з квіткою з трьома пелюстками.

Слайд №3 (ілюстрація письменника).

  • Що розповіла квітка про людей?

Висновок. Маленька квітка з трьома пелюстками мудріша за все людство. Вона допомагає Маленькому принцу усвідомити необхідність духовного коріння для всіх і кожного: «Хто знає, де їх (людей) шукати. Їх носить вітром. У них нема коріння. Це дуже не зручно».
4 – й крок – Маленький принц на високій горі.

Слайд №4 (ілюстрація письменника).

  • Чому принц піднявся на високу гору?

У чому полягає символічне значення луни?

  • Яка ідея утверджується у цьому епізоді?

Висновок. Гора – символ високого ідеалу. Однак на волання принца відповідає тільки луна: «Зовсім один… зовсім один… зовсім один… » – це свідчення самотності людини. Ідея – в останніх рядках розділу: «Людям не вистачає уяви. Вони тільки повторюють те, що їм кажуть».
5 – й крок – сад із трояндами.

Слайд №5 (ілюстрація письменника).

  • Чому заплакав Маленький принц?

Висновок. Героя охопив відчай від невпевненості у собі й системи життєвих цінностей.
Виявилось, що квітка, яку він любив – звичайнісінька троянда, яких так багато в саду.

6 – й крок – зустріч Маленького принца з Лисом.

Слайд №6 (ілюстрація письменника).

Лис – мудрість природи, в якої треба вчитися.

  • Які секрети відкрив Лис Маленькому принцу?

  • Що означає поняття «приручити»?

  • Як ви розумієте вислів: «Ти завжди береш на себе відповідальність за того, кого приручив»?

Висновок. Кожна людина повинна мати духовний притулок, має когось «приручити», за когось відповідати, бо «… єдина розкіш – це розкіш людського спілкування».
7 – й крок – зустріч Маленького принца із стрілочником.

Слайд №7 (малюнки учнів).

  • Що символізують поїзди?

  • Від кого залежить спрямованість людських шляхів?

  • Чи залежить доля людини від неї самої?

Висновок. Поїзди символізують людські долі, життєві шляхи, що рухаються в різних напрямках. Стрілочник уособлює вищу силу, що керує людським життям.
8 – й крок – зустріч Маленького принца і пілота.

Слайд №8 (малюнки учнів).

  • Які істини пілот та Маленький принц допомогли відкрити одне одному?


9 – й крок – криниця.

Слайд №9 (малюнки учнів).

  • Поясніть появу образу криниці. Що символізує вона?

Висновок Вода з криниці символізує духовний зміст буття. «Те, що шукають вони (люди), можна було б знайти в одній – єдиній троянді, у ковтку води… Але очі не бачать, треба шукати серцем»

10 –й крок – зірки, що вміють сміятися.

  • Який символічний образ протистоїть образу криниці?

  • Що надає напруженості цьому епізоду?

  • Зачитайте фрагменти, де йдеться про зірки. Що вони уособлюють?

  • Коли сміються зорі?

Висновок. Настає час прощання, але його трагізм допомагає подолати світло зірок, які дарує Маленький принц пілотові на згадку про їхню дружбу, про себе, про шукання змісту буття. Зірки сміються тоді, коли людина щаслива.

Домашнє завдання. Закінчити роботу над картою подорожі принца під назвою: « Шлях до істини».

Зразок для виконання домашнього завдання

Шлях до стини


Урок № 4

Тема. Гуманістичний зміст твору. Образ головного героя – Маленького принца.

^ Бути людиною – означає відчувати, що ти за все несеш відповідальність.

А. де Сент-Екзюпері

Мета: розкрити гуманістичний зміст твору, удосконалювати навички складання характеристики літературного персонажу, поглиблювати усвідомлення відповідальності за кожне слово та вчинок.
Тип уроку: урок – дослідження
Обладнання: демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації слайдів, малюнки учнів, музикальний центр, Фесенко В. І. Зарубіжна література: Підручник для 8 класу. – К.: Бліц3, 2004. – 302 с.
Хід уроку


  1. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності. Обговорення епіграфу до уроку.

  2. Вступне слово вчителя.

Головним персонажем цієї сумної і ліричної, ніжної і зворушливої казки є дитина – Маленький принц. Це тому, що дитина зберігає в душі безпосередність, даровану їй Богом, бачить життя у світлі його простих і вічних істин, не підозрюючи про суєтність і жадібність дивних дорослих, які замість того, щоб пестити власний садок, ведуть війни, знищують ліси, ворогують з сусідами і наполегливо не бажають визнати, що їм насамперед потрібна джерельна вода і зірки в бездонному небі, вірний друг поряд і вміння турбуватися про ближнього. Маленький принц ставить багато запитань і наполегливо шукає відповідь.

  1. Демонстрація слайдів. Коментарі до малюнків автора та учнів.

Слайд №1, №2 (ілюстрації автора)

Слайд №3, №4, №5 (малюнки учнів)


  1. Робота над образом головного героя казки .

A. де Сент – Екзюпері був схожий на цього хлопчика тим, що носив довгий – довгий шарф, недбало намотаний навколо шиї, з кінцями, що розвивалися від вітру й ще було щось невловиме у виразі обличчя.

    • Яким уявлявся вам маленькийё1 принц на початку казки?

    • Звідки прибув принц на Землю?

    • Як Маленький принц ставиться до своєї планети?

    • Щоранку Маленький принц прибирав свою планету. Як ви розумієте слова: «Прибрався сам – прибери свою планету»?

Слайд №6 (ілюстрації автора)

    • З якою метою він покинув свою планету?

    • Яких людей принц зустрів на сусідніх астероїдах? Чому так швидко їх покинув?

    • Чому навчила його подорож?

    • До яких відкриттів привело його спілкування з різними персонажами?

    • Про кого Маленький принц сказав: «Він єдиний, хто міг би стати моїм другом. Але його планета занадто маленька»?

    • Чому у нього сформувалося особливе ставлення до ліхтарника?

    • За що він поважає цю дорослу людину?

    • Які істини Лис відкрив хлопчику?

    • До яких висновків приходить він, поспілкувавшись із розумним лисом?

    • Що примушує найбільше страждати принца?

    • Що надає йому жаги до життя?

    • Чому маленький принц вирішив повернутися додому?




  1. Самостійна робота в зошитах над складанням плану до характеристики Маленького принца.

  2. Поетична пауза. Декламування віршів Д. Павличка, Ю Левітанського.

  3. Висновки. Казка закінчується сумно. Проте вона залишає в читача прагнення до світлого, до того, щоб у дорослих людей у буденній метушні, в дріб’язкових клопотах не вмирала щедрість і щирість душі, не згасало чисте прагнення світла, не притупилося почуття відповідальності за тих, кого ми «приручаємо».

Бесіда.

  • Що є вічним і що можна вважати швидкоплинним у людському житті?

  • Яку роль відіграє спілкування між людьми?

  • Що таке відповідальність?

  • Які афоризми із казки близькі тобі?

  1. Прослуховування запису пісні «Маленький принц»
    (сл. М. Добронравова, муз. М. Таривердієва).

  2. Домашнє завдання. Написати твір – роздум на одну із тем «Дитячий погляд на доросле життя». «Як знайти зірку, що сміється?» «Щоб я робив, коли б у мене була своя планета?».

Література



  1. Дишлюк Ю. М.. «Орієнтоване планування уроків зарубіжної літератури за програмою 2001 р. в 8 кл.» // Всесвітня література. – 2002 – № 4. – С. 7-11.

  2. Козленко Р. О. «Експрес-інформація до вивчення творів А. де Сент-Екзюпері». Зарубіжна література в навчальних закладах – 1998 – № 1. – С. 24-26.

  3. Ніколенко О. М. «Політ над собою» // Зарубіжна література в навчальних закладах. – 1999 – № 1. – С. 15-25

  4. де Сент-Екзюпері А. Маленький принц. - М., 1992. – 114 с.


Зразок учнівського твору
План до твору

1. Що спонукало письменника написати цю казку?

2. На які дві категорії поділяє письменник людей.

3. Які планети відвідав Маленький принц? Кого там зустрів?

4. У чому полягає узагальнююче значення образів короля, бізнесмена, пияка, честолюбця, ліхтарника, географа?

5. До чого закликає автор?
«Світ дорослих у казці «Маленький принц»
Останнім твором А. де Сент-Екзюпері стала казка «Маленький принц», написана в 1942 році в Нью – Йорку. Блукаючи серед американських хмарочосів, він багато думав про своїх друзів, про себе, про весь світ, який, як йому здавалося, втрачає духовні орієнтири. Людина дуже самотня в цьому світі, як у пустелі, але ще більше хвилювала письменника пустеля у людській душі. «Маленький принц» – це казка про відчуженість людини у світі і про те, що завжди є шанс подолати цю відчуженість.

Все людство в казці письменник розділяє на дві категорії: діти і дорослі. Маленький принц відвідав декілька планет, де він зустрів короля, честолюбця, пияка, бізнесмена, географа, ліхтарника та інших дорослих людей.

Маленькому принцу все здавалося дивним у світі дорослих. У короля немає підданих, але він все одно править, на планеті честолюбця немає нікого, але він вважає себе найкращим, бізнесмен нічого не робить з зірками, але для нього головне – чимось володіти, ліхтарник хоче відпочити, але повинен виконувати чийсь безглуздий наказ, географ нічого не знає про свою планету.

Але дорослі і діти протиставляються в казці не за віковими ознаками (пілот теж доросла людина, але зберіг дитячу душу), а за системою цінностей важливих для них. Для дорослих важливі багатство, влада, честолюбство. А дитяча душа прагне іншого – взаєморозуміння, чистоти у стосунках, радості кожного дня, краси. Таким чином, основний конфлікт казки – зіткнення двох систем цінностей – справжніх і фальшивих, духовних і химерних. Дитина – це душа світу. Її бачення природніше, людяніше, отже правильніше, ніж у дорослих. Журба дитини – ознака того, що в небезпеці не тільки сучасне, але і майбутнє.

Отримавши замість духовної їжі бари, математику автомобілі, дорослі ведуть стадне існування, що характеризується безбарвністю, вони чинять опір тому, хто прагне пробудити в них духовність, вони чесно виконують свою роботу на конвеєрі. Існує лише одна проблема – повернути людям духовну сутність, духовні турботи.

Коли читаєш «Маленького принца», сум огортає з перших сторінок. Настрій цієї казки – це сум відчуженості.

А. де Сент-Екзюпері прагнув, щоб люди, прочитавши казку, замислились над важливим питанням смислу буття людства і окремої людини. Він утверджує необхідність наповнити життя духовним змістом.

Для заміток






































































































Добавить документ в свой блог или на сайт

Похожие:

Урок №1 iconУрок Ученичество и молитва 20 Урок Комментарий для учителей. 24 Урок...
В начале Бог сотворил совершенный, безгрешный мир. Люди радовались преимуществу чтить своего Творца, поклоняться Ему и следовать...

Урок №1 iconУрок XXII пол Урок XXIII пол часть2 Урок XXIV усиление элиминации...
Урок X критический анализ других целебных систем с непредубежденными, беспристрастными обзорами

Урок №1 iconУрока по теме «Предложения с обращениями»
Урок соответствует тематическому планированию. Тип урока: урок усвоения новых знаний и их закрепления. Тема рассчитана на 1 урок

Урок №1 iconУрок русского языка 2 класс. Тема: Части речи
Сегодня у нас не просто итоговый урок по теме «Части речи». Сегодня у нас необычный урок. Урок — аукцион знаний

Урок №1 iconУрок- практикум Закрепление темы «Деепричастие»
Учитель: Ребята, сегодня мы проводим итоговый урок по теме «Деепричастие». И к нам на урок пожаловала интересная гостья. Давайте...

Урок №1 iconУрок приключение Тема: Окончания имен прилагательных
Слово учителя: сегодня у нас необыкновенный урок. Это урок – приключение, полное опасностей и неожиданностей, путешествие к земле...

Урок №1 iconУрок №5 Операторы. Пустой оператор. Составной оператор Урок №6 Оператор...
Урок №13 Особенности использование массивов и указателей в программе. Ввод-вывод данных с помощью указателей

Урок №1 iconУрок по математики и физике
«Производная в физике». Урок проводился в 11 классе учителями физики и математики. Продолжительность урока 45 минут. Это урок систематизации...

Урок №1 iconУрок (математика + основы потребительских знаний)
Дорогие ребята, сегодня у нас необычный урок. Мы соединяем урок математики с основами потребительских знаний, потому что каждый человек...

Урок №1 iconЭтот урок посвящен созданию низкополигональной модели вертолета Apache...
Я попытался показать все детали моделирования. Так что это урок пошагового создания модели, подходящий для новичков в моделировании....

Вы можете разместить ссылку на наш сайт:
Школьные материалы


При копировании материала укажите ссылку © 2013
контакты
uchebilka.ru
Главная страница


<