Скачать 2.12 Mb.
|
О.П.ГЛАЗОВА Н.М.ДИКА РІДНА МОВА ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ 5 клас Перший семестр ДО ЧИТАЧІВ Посібник містить детальні поурочні плани для навчання п’ятикласників української мови, складені відповідно до програми для середньої загальноосвітньої школи «Рідна мова. 5-11 кл.» (В.І.Новосьолова, Л.В.Скуратівський, Г.Т.Шелехова, 2001 р.). Кожен урок структуровано згідно з його метою і завданнями. Посібник включає уроки різних типів, які охоплюють усі аспекти навчально-виховного процесу: засвоєння знань, умінь і навичок, творче застосування їх на практиці, узагальння, систематизацію, а також контроль і корекцію знань у процесі навчання. У кожному плані окреслено хід роботи, зафіксовано кожен з етапів уроку, конкретизовано методи і прийоми навчання, перевірки й корекції знань, конкретизовано зміст завдань для організації пізнавальної діяльності учнів та домашніх завдань. Структура уроків, зміст і послідовність пропонованих методів і прийомів навчання відповідають рівневі пізнавальної активності та віковим особливостям учнів 5 класу. Посібник уміщує детальні плани уроків розвитку зв»язного мовлення. Основне завдання таких уроків – формування необхідних учням текстотворчих умінь на основі засвоєних ними текстологічних заннь. Умовно уроки розвитку зв»язного мовлення можна поділити на уроки засвоєння мовленнєвознавчих понять (спілкування, мовлення, ситуація спілкування, текст, монолог і діалог, типи і стилі мовлення та ін.) та уроки формування текстотворчих умінь у процесі роботи над усними й письмовими переказами та творами різних типологічних значень і стилів. Посібник містить тексти для тематичного контролю мовних знань і вмінь, тексти для диктантів, ситуативні вправи для творення діалогів, тексти для переказів і творчі до них завдання, тексти для контрольного аудіювання та читання мовчки із тестовими до них завданнями для оцінювання навчальних досягнень п»ятикласників. Кількість поданих у кожному з планів уроку вправ, а також обсяг дидактичного матеріалу свідомо збільшено, що дасть учителю можливість вибрити вправи та завдання, тексти й речення, які відповідатиметь рівневі підготовленості й інтересам учнів кожного конкретного калсу та умовам роботи в школі. Номери сторінок, параграфів та вправ подано за підручником «Рідна мова. Підручник для 5 кл.» /Г.Р.Передрій, Л.В.Скуратівський, Г.Т.Шелехова, Я.І.Остаф. – К.: Освіта, 1996. І СЕМЕСТР Дата______________ Урок № 1 ^ : Значення мови в житті суспільства. Українська мова - державна мова України. Мета: забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування, формування думки й пізнання; усвідомлення значення державної мови для зміцнення української державності; сприяти формуванню патріотичних почуттів та любові до рідної мови. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. ^ Хід уроку . І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання. ІІ. Вивчення нового матеріалу. * Робота з підручником. Виконання вправ 1 (І, ІІ, ІІІ), 2.. * Робота біля дошки. Наша слава – Українська держава. (Нар.творч.) Державною мовою в Україні є українська мова. (Конституція України.) Без мови немає народу, як сонця без сяйва й тепла. (С.Шелухін.) Як буде в дитини мова, то буде в народу пісня. Як буде в народу школа, то буде народ і держава. (Д.Чередниченко.) ІІІ. Закріплення вивченого. * Бесіда.
* Прочитати народні прислів’я. Пояснити зміст кожного з прислів’їв. Хто своєї мови цурається, той сам себе встидається. Рідна мова – не полова, її за вітром не розвієш. Ми з того роду, що любить свою мову й свободу. Народна творчість. * Диктант із коментуванням. Солов’їну, барвінкову українську рідну мову в дар дали мені батьки. (В.Лучук.) І яка чудова, світла і багата українська мова, мова мами й тата! (Марійка Підгірянка.) Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш? (Олександр Олесь.) Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата. (В.Гринько.) В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну. (М.Хоросницька.) Наша мова калинова і ласкава, і медова, і багата, і не бідна. От що мова наша рідна! (Д. Чередниченко.) ІV. Підбиття підсумків уроку. *Прочитати (прослухати) вірш. Як автор пояснює роль рідної мови в житті людини? Чому порівнює її з живою водою? ^ І гомонить в степу земля… Я нею мислю і спілкуюсь, Вона і вчить, і окриля, Я нею мрію, нею сню, Вона чистіша від вогню. Серед усіх народів світу Звеличує мою рідню. Вона і гріє, і сія, Вона – мов пісня солов’я. Якби змінив її на іншу, Себе зневажив сам би я. З усіх чужин, з усіх доріг, Який би світ не впав до ніг, Хто рідної не зрікся мови, На рідний вернеться поріг. А вдома й горе – не біда, Бо мова, як жива вода, Вона багата, наша мова – І древня, й вічно молода! Юрій Питак, школяр, м.Тернопіль. *Підсумкова бесіда.
V. Домашнє завдання. § 1, вправа 5. Дата_____________Урок № 2 ^ Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Мета: дати учням поняття про мову як систему виражальних засобів, що вживаються для висловлення думки та спілкування, і мовлення як використання виражальних засобів мови у процесі спілкування; ввести до словника дітей терміни мовець та адресат мовлення; дати уявлення про чотири види мовленнєвої діяльності, у доступній формі пояснити структуру кожного з видів мовленнєвої діяльності; розвивати логічне мислення, мовлення; сприяти милосердному ставленню до всього живого. |
![]() | Тема. Значення мови в житті суспільства. Українська мова — державна мова України | ![]() | Активно формується професійна мова у всьому її багатстві та розмаїтість. Тому досить актуальним є на сьогоднішній день впровадження... |
![]() | Предметом вивчення практичного курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)» є сучасна українська літературна мова професійної... | ![]() | Розроблено у відповідності до вимог нормативної частини освітньо-кваліфікаційної характеристики, робочої програми навчальної дисципліни... |
![]() | Ворон, А. А. Українська мова: підруч для 5 кл загальноосвіт навч закладів з навчанням рос мовою / А. А. Ворон, В. А. Солопенко. –... | ![]() | Одесской общеобразовательной школе №8 состоится литературно- музыкальный праздник «Мова наша солов’їна, мова наша калинова», посвященный... |
![]() | Українська мова (за професійним спрямуванням): Навч посіб. / Л.Є гапонова, В. М. Голенко, Н. В. Леонова та ін. – Дніпропетровськ:... | ![]() | Спеціальні вимоги до зарахування: історія України, українська мова І література, а також вокальна та музично-теоретична підготовка... |
![]() | Спеціальні вимоги до зарахування: історія України, українська мова І література, виконання сольної програми, яка складається з 2-х... | ![]() | «Українська мова» (диктант) для вступників до коледжу Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича |