Скачать 63.29 Kb.
|
Тема: Йоган Вольфганг Гете. Трагедія «Фауст» -вершина творчості Гете й один з найвидатніших творів світової літератури. Історія створення і проблематика. Мета: поглибити знання учнів про ідеї Просвітництва, познайомити із життям і творчістю Гете, поглибити знання про драматичний жанр трагедії, розвивати логічне мислення та монологічне мовлення, вміння визначати тему та проблематику твору, спонукати до роздумів над філософськими проблемами, порушеними Гете у трагедії «Фауст», формувати естетичні погляди на світ. ^ . Засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь та навичок. Обладнання: портрет письменника. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань . Експрес – опитування
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Учитель. 28 серпня 1749 року у Франкфурті – на – Майні у 18 – річної дружини імперського радника Казаріни Елізабет Текстор – Гете народилася дитина без ознак життя. Повитуха довго розтирала народженого вином, доки дитина не закричала. Якщо народження людини пов’язане з міфом, то міф його народження пов’язаний з вибором.: він знав, що місія його в цьому світі важка і тягар відповідальності штовхав його назад. Саме таким був прихід у життя видатного німецького і європейського поета – просвітителя Йоганна Вольфганга Гете, про життя і творчість якого російський письменник Іван Тургенєв сказав: « Життя і поезія не розпадаються в нього на два окремі світи: його життя було його поезією, його поезія була його життям.» Сьогодні ми розпочнемо знайомство з обома його світами: життям та поезією, які подібно до граней кристалів, вражають своєю різноманітністю та красою. ІV. ^ 1. Повідомлення учнів про життя і творчість Йогана Гете (за випереджувальним завданням). 2. Робота у групах з картками – інформаторами. Завдання: чітко видати інформацію, зробити власні висновки про те, якою постаттю був Гете. 1 група. Й.Гете. Портрет генія. 2 група. Гете – просвітник. 3група. Гете і Шиллер. ^ Й. Гете. Портрет генія. Російський письменник Костянтин Федін сказав: «Роль Гете в житті Німеччини XVІІІ – початку X ІX століть була величезною – він виразив прагнення епохи і співвітчизників у художніх образах філософського узагальнення2. а Наполеон вигукнув: «Ось це людина!» А ця людина прожила довге творче життя, плідно працюючи в літературі з юнацьких років і до останньої земної години, яка випала поету в березні 1832року, коли йому було майже 83. Одне з перших видань творів Гете виявилося чи не найбільшим у Європі – воно складалося з 60 томів. Тут були вірші, поеми, лібрето, статті, історичні біографії, мемуари тощо. Пізніше ще виходили десятки томів щоденників, листування, художніх перекладів, наукових праць Гете. Він став визнаним ученим в галузі природознавчих наук, зокрема оптики, біології. Крім того, був державним діячем при дворі герцога Августа у Веймарі, три роки – головою Кабінету Міністрів, очолював наукові та мистецькі заклади герцогства(зокрема Єнськтй університет). Жага пізнання була у творця «Фауста» такою самою невтомною, як і у створеного ним героя. Він володів універсальними знаннями, які невтомно поповнював. ^ Гете – просвітник. У 1770 – 1775 рр. Гете захоплювався демократичною естетикою Гердера, був тісно зв’язаний з рухом «Буря і натиск, боровся за національну самобутність німецької літератури. Лірика цього періоду життєрадісна, близька до народної поезії(«Дика троянда», «Травнева пісня»). В уривку «Прометей» виражений протест проти тиранії. Революціонери у мистецтві, штюрмери прокладали шлях новому літературному напряму – романтизму. За своє життя Гете написав 1600 віршів. Багато з них стали народними піснями. Добре відома його збірка поезій «Західно – східний диван». Залишив нащадкам знамениті романи – «Страждання молодого Вертера», епічну поему «Герман і Дорофея», драму «Егмонт», автобіографію «Поезія і правда». Понад 60 років працював над своїм вершинним твором – трагедією «Фауст». Вимогливий до себе, він так само прискіпливо ставився до літератури. «Той, хто не сподівається мати мільйони читачів, не повинен писати ані рядка», - говорив поет. Нині його читають мільйони людей в усьому світі. В людині Гете найбільше цінував цілеспрямований характер. Вивчав 6 мов, грав на клавесині та флейті, малював, танцював, фехтував, їздив верхи, глибоко знав історію. Писав наукові праці з природознавства. Гете вперше описав міжщелепну кістку людини, довів вплив середовища на будову й забарвлення квітів. ^ Гете і Шиллер. У важкі для Гете роки творчої кризи зав’язалась і зміцнилась дружба його з Шиллером, який був за нього на 10 років молодшим і шанував у ньому старшого за досвідом. Це була співдружність рівних. Спільні пошуки, спільна любов до античності і визнання великої активної ролі мистецтва зблизили двох геніїв німецької літератури. З 1794 року вони разом видають журнал , діляться задумами і планами, щоденно переписуються. Міллер часто гостював у Веймарському будинку Гете, а потім зовсім переїхав у Веймар. Під впливом Шиллера поет знову береться за «Фауста». Гете стає директором Веймарського придворного Театру і ставить на сцені п’єси Шекспіра, Шиллера, свої власні. Гете вважав творчість вищою властивістю людини. Похований він у Веймарі в одному склепі з Шиллером. В останні роки життя Гете – всесвітньо відомий поет. Його будинок у Веймарі став місцем паломництва освічених шанувальників мистецтва. Особистий секретар поета Еккерман упродовж 10 останніх років записував висловлювання поета, що стосувалися життя, мистецтва, історії різних людей. Занотовано близько тисячі афоризмів, що належать письменникові. За життя Гете казав: «Розумні люди – найкраща енциклопедія». Цей вислів він підтвердив своїм життям. 3. Самостійна робота з підручником Завдання: Прочитайте розділ підручника. Найдіть джерела, з яких Гете запозичив сюжет «Фауста».Складіть ОС. ![]() Джерела трагедії: ![]() ![]() ![]() Біблія, Книга Іова(легенда про праведника, якого спокушав сатана з дозволу Бога). Народні легенди про доктора, чарівника, чорнокнижника. Поширений сюжет: юнак спокушає юну дівчину та кидає її. 4. Колективне визначення теми і проблематики трагедії «Фауст». Запис у зошити. Тема: це драма про історію людства, про Людину, її обов’язок, покликання, про її відповідальність перед іншими людьми. Проблематика: життя і смерть, добро і зло, сутність буття, призначення людини у світі, людина і природа, людина і Всесвіт, пізнання світу, кохання, мистецтво і його роль у суспільстві. 5. Аналіз сцени «Ніч».
Природо безкінечна! Де ж, коли ж Знайду ту грудь, що нею світ ти поїш, І небо, й землю – все живиш?
V. Підведення підсумку уроку. Літературний диктант. 1. Зі скількох частин складається «Фауст» Гете? ( з двох) 2. який твір за жанром? А як його визначив сам Гете? (Драматична поема. Трагедія) 3. Хто бере участь у розмові в «Пролозі на небі»? (Бог, ангел, Мефістофель) 4. Між ким розгорається суперечка? ( Між Богом і Мефістофелем) 5. Хто свідчив: «Я свідок лиш мізерності людської»? 6. Кого вибрав Бог об’єктом дослідження?(Фауста) 7. Зустріч з яким персонажем стає початком духовного випробування Фауста? (З Мефістофелем) 8. Хто такий Мефістофель? (Диявол, спокусник) 9. Ім’я кабінетного ученого, чиї істини мертві? (Вагнер) 10. Яка функція Мефістофеля у творі? (Моральне випробування людини) 11. Хто застеріг Фауста від самогубства? (Хор ангелів) 12. Хто і кому сказав ці слова: То буду тобі по змозі Товаришем вірним, Слугою покірним, А хочеш – і жон, Безмежно відданим рабом?» (Мефістофель Фаусту) VІ.^ : с. 120 – 125; учням достатнього і високого рівнів скласти порівняльну таблицю «Фауст і Мефістофель», перечитати сцени «За міською брамою», «Кабінет Фауста». Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №30 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області Конспект уроку на тему « Йоган Вольфганг Гете. Трагедія «Фауст» -вершина творчості Гете й один з найвидатніших творів світової літератури. Історія створення і проблематика». Підготувала для учнів 9 класу вчитель зарубіжної літератури Писанко Н.А. Кіровоград - 2009 |
![]() | Червоная Лилия Ивановна, учитель русского языка и литературы Донецкого лицея №52 «Меркурий» | ![]() | Иоганн Вольфганг Гёте. Не случайно произнёс эти слова создатель бессмертного "Фауста": он сам был коллекционером. На протяжении полувека... |
![]() | Религиозно-филосовский смысл образов Фауста и Мефистофеля в трагедии Гете Фауст | ![]() | Религиозно – философский смысл образов Фауста и Мефистофеля в трагедии Гете «Фауст» |
![]() | При подготовке к уроку учителя объединяют ребят в группы, каждая из которых получает свое задание | ![]() | Стаття містить попередні результати дослідження онімного масиву автобіографічного твору Й. В. Гете «З мого життя. Поезія й правда».... |
![]() | Вольфганг Гёте (1749-1832) поистине универсальный гений -поэт, драматург, романист, переводчик, литературный критик, мемуарист, живописец,... | ![]() | Просвещения. Писатели, художники, музыканты оказались свидетелями грандиозных исторических событий, революционных потрясений, неузнаваемо... |
![]() | У даному збірнику представлені тести за програмою світової літератури 9 – 11 класів, які містять питання за темами «Життя и творчість... | ![]() | У даному збірнику представлені тести за програмою світової літератури 9 – 11 класів, які містять питання за темами «Життя и творчість... |