Скачать 30.82 Kb.
|
THE TOPIC: PLANNING BIRTHDAY PARTY Предмет: английский язык Класс: 3-Б Тема: обобщающий урок по теме «День рождения» Тип урока: урок систематизации и обобщения Цели урока:
Visual and technical aids: a tape recorder, video material, flashcards, phonetic drill cards. ^ I. Introduction. 1.1 Greeting T: Good morning, everybody! I’m glad to see you! How are you? What day is it today? What month is it now? What season is it now? What is the weather like today? ^ Look at these things! What are these? So, you see that this is a present and this is a birthday hat. Try to guess! What is the topic of our lesson? (дети сами называют тему урока) Yes, you are right! So today we will speak about birthday and review all the words we have learnt. There’s no better way than to relax somewhere at a party, especially if it is a birthday party. Can you hear some nice sounds of music? (звучит мелодия “Happy Birthday”) They are coming from Harry’s birthday party. Let’s visit him and have some fun, all friends together. ^ Warming up T: Before going to the party, we need to revise some words and expressions. Repeat after me the following words. Phonetic drill [ɜː] birthday [æ] candle/ hat/tag [ei] cake / celebration / game/ station/ [e] presents/ guest/ tennis/ [əu] code/ postcard/ [ʧ]chair [i] milkshake/ symbol/ [ai] pie/ hide-and-seek/ mime /time [u:] food [o] hot potato (повторяют и читают за учителем) Now we are ready to move to the party. ^ - Do you like BP? - When is your B? Разминка Boys and girls, boys and girls When is your birthday? January, Fenruary, March please stand up!.. 2.2. Vocabulary revision (Hot Potato) 2. 3. Group Work T: To feel comfortable at his party, we need to to do some lovely activities /The teacher units the children into 4 equal groups and gives them some tasks and handsouts/ T: I’ll give you the task for each group: The 1st group – your task is just to plan our Birthday party. Try to put all these things to do in the correct order: (делают у доски)
P: Things to do for the party: …….. The 2nd group - your task to make a poster of birthday symbols (на ватман клеют картинки с изображениями символов
P: Birthday symbols are… (Birthday cake, birthday postcard, presents, candles, guests, games, party food and birthday hats) Разминка (музыкальная пауза) –Hands up! Hands down! The 3rd group – your task to choose and tell us about different birthday games (Football, hide-and-seek, tennis, tag, ski, hot potato, basketball, mime and guess the animal) P: Birthday games are…
- We can eat…… -We can drink…. ^ : What is your favourite food? I am fond of… I enjoy eating… I adore… I think ……. is yummy-yummy. T: Let’s start! I’ll give you 5 min. (во время работы звучит музыка, после истечения времени учащиеся презентуют свою работу) ?2.4. Speaking: (проверка домашнего задания, диалог ex.2 p. 48) 2.5. Listening T: Now let’s see if Harry had all these attributes on his birthday The pupils watch the video (смотрят и отвечают на вопросы) - How many presents has he got? - What presents has he got? ^ III. Conclusive part of the lesson / The best pupils comment on what they did / T: Where were you 30 minutes ago? P: We were at Harry’s party. T: Which games did we play? P: Hot potato, mime and guess the animal T: Which food did we enjoy? P: Sandwiches, burgers, hot dogs, cookies, biscuits, and ice-cream. 3.1. Birthday Feedback (каждому выдается бланк) 1. Birthday symbols:____________________________________ 2. Birthday food: _______________________________________ 3. Birthday games: _____________________________________ Hometask: To plan your birthday party ex.4 p.49 Evaluation PHONETIC DRILL [ɜː]birthday [æ]candle/ hat/tag [ei]cake / celebration / /game/ station/ [e]presents/ guest/ tennis/ [əu] code/ postcard/ [i] milkshake/ symbol/ [ai] pie/ hide-and-seek/ /mime /time/ [u:] food [o] hot potato |
![]() | Обучающая: определить значение переместительного свойства действия умножения для выполнения вычислений, совершенствовать: вычислительные... | ![]() | Разработка урока может использоваться в 6 классе при изучении темы «Олимпийские игры в древности». Ход урока сопровождается презентацией.... |
![]() | Обучающая: обобщить знания и умения по темам: «Графический редактор», «Текстовый редактор», «Электронные таблицы». Продемонстрировать... | ![]() | Тема урока. Имя прилагательное: общее значение, морфологические признаки, синтаксическая роль. Качественные, относительные и притяжательные... |
![]() | ... | ![]() | Повторить и закрепить основные понятия программы PowerPoint: назначение компьютерной презентации; способы создания презентаций; правила... |
![]() | «Російська мова. 5-12 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з російською мовою навчання». – Чернівці, 2005. Именно... | ![]() | Обучающая – на основе повторения знаний о функциях и строении органов пищеварения сформировать представления о заболеваниях органов... |
![]() | Обучающая: проверка умения производить морфемный разбор; обучать орфограмме «Буквы е, и в префиксах пре-, при-»; отработать навык... | ![]() | Обучающая: умение выразить впечатления о музыкальном произведении, исполнить песни, вызывающие в воображении разные картины зимы;... |